CHP'li Karayalçın: 6 ay sonra rejim karara bağlanacak

CHP'li Karayalçın: 6 ay sonra rejim karara bağlanacak

CHP'li Karayalçın: 6 ay sonra rejim karara baÄŸlanacak

Eski BaÅŸbakan Yardımcılarından CHP'li siyasetçi Murat Karayalçın, “Türkiye tarihinin en kritik dönemindedir. 6 ay sonra bir referandum yapılacak. Rejim karara baÄŸlanacak" dedi.

CHP Kepez Ä°lçe Gençlik Örgütü, Erdal Ä°nönü'nün ölümünün 9'uncu yılında 'CHP nasıl kazanır, yeni örgütlenme modeli' adında Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'nde söyleÅŸi düzenledi. SöyleÅŸiye konuÅŸmacı olarak katılan eski BaÅŸbakan Yardımcılarından CHP'li Murat Karayalçın, Erdal Ä°nönü'nün toplumun birçok kesimi tarafından çok sevildiÄŸini söyledi. Erdal Ä°nönü'nün güçlü bir mantığının olduÄŸunu ifade eden Karayalçın, Ä°nönü'nün sorunların çözümlerine hayran kaldığını kaydetti. 

'6 AY SONRA REFERANDUM OLACAK'

Türkiye'nin 93 yıllık tarihinin en zor döneminde olduÄŸunu dile getiren Karayalçın, “Gündem sürekli ve köklü bir biçimde deÄŸiÅŸmekte, çünkü yeni gelen her konu çok güçlü ve sarsıcı. Türkiye tarihinin en kritik dönemindedir. 6 ay sonra bir referandum yapılacak. Rejim karara baÄŸlanacak. CumhurbaÅŸkanı devletin sıfırdan baÅŸlayarak yeniden inÅŸa edileceÄŸini söyledi. Bu açıklama devletin çöktüÄŸünün açık göstergesi. Önümüzdeki birkaç ay bundan sonraki yaÅŸamda çok önemli. CHP böyle bir dönemde özel bir sorumluluk taşıması gerekiyor. CHP'nin gelecek kuÅŸaklara bir sorumluluÄŸu vardır. Bu sorumluluÄŸunu yerine getirebilmesi için, bunu siyasi bir iddia olarak söylüyorum, örgütlenme yapısını deÄŸiÅŸtirmesi gerekiyor" diye konuÅŸtu.

PM, KOSTÜM VE DEKOR GÄ°BÄ°

CHP'nin bugünkü örgütlenme yapısını devam ettirerek iktidar seçeneÄŸi haline gelemeyeceÄŸini vurgulayan Karayalçın, yeni bir yapıya ihtiyaç duyulduÄŸunu söyledi. CHP'nin mevcut yapısının Türkiye devleti gibi örgütlendiÄŸini anlatan Karayalçın, ÅŸöyle devam etti:

“Dikine hiyerarÅŸik bir yapıdan bahsediyorum. Bu yapıyla yüzde 25 oy oranıyla geleceÄŸimiz yerdeyiz. CHP'de sorun, yapı sorunudur. Yapı deÄŸiÅŸmeli ki CHP sıçramayı yapabilmelidir. CHP, yüzde 30 psikoloji eÅŸiÄŸini geçebilmesi için halk tipi örgütlenme modeline geçmelidir. Bu Parti Meclisi (PM) yapısı deÄŸiÅŸmelidir. PM parti tüzüÄŸünü yerine getiremiyor. PM, kostüm ve dekor halindedir."

YENÄ° PM ÖNERÄ°SÄ°

Parti Meclisi'nin (PM) 200 kiÅŸiden oluÅŸması gerektiÄŸini ifade eden Karayalçın, bu üyelerden 81'inin illerden gelmesi gerektiÄŸini savundu. Geri kalan üyelerin kurultaydan seçilmesi gerektiÄŸini belirten Karayalçın, ÅŸunları kaydetti:

“PM'nin, TBMM grubunda olduÄŸu gibi kendi yönetimi olmalıdır. Genel BaÅŸkan'ın baÅŸkanvekilleri olmalıdır. Sol partilerde siyaset eski yıllarda olduÄŸu gibi belirlenemiyor. Eskiden ideolog vardı. Parti yönetimi bu ideologlara görevler verirdi. O eski dönemdi, o iÅŸ bitti. Artık içinde bulunduÄŸumuz dönemde siyaset çalışmalarla, tartışmalar belirleniyor. TBMM'de 17 komisyon var ve bunlar sabit komisyonlar. Aynı adla PM'de komisyonlar kurulmalı."

SöyleÅŸiye CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın'ın yanı sıra partililer katıldı.Copyright - 2016 www.armator.info | Tüm Haberlerin Buluştuğu Nokta

Google Takip Kodu