Dolarda yeni rekor: 3.38 lira

Dolarda yeni rekor: 3.38 lira

Dolarda yeni rekor: 3.38 lira

ABD Merkez Bankası'ndan yapılan 'faiz artışı' açıklaması sonrası dolar 3.3844 liraya çıkarak yeni tarihi rekor düzeye tırmandı.

ABD Merkez Bankası (Fed) BaÅŸkanı Janet Yellen'ın, "görece yakın bir tarihte" faiz artışı olabileceÄŸini söylemesi üzerine, dolar 3.3844 liraya çıkarak yeni tarihi rekor düzeye tırmandı.

Böylece, doların lira karşısındaki bir aylık tırmanışı yüzde 9.6'yı ve üç aylık tırmanışı da yüzde 15.4'ü buldu.

Merkez Bankası'nın dolardaki hızlı tırmanışı frenleyebilmek için, PerÅŸembe günü finansal sisteme 700 milyon dolarlık ek döviz likiditesi saÄŸlanması amacıyla, "katsayıları düÅŸürmesi"ne karşın dolar 3.3844 liraya kadar tırmanırken, avro da 3.59 lira ile yeni rekor kırdı. Erken iÅŸlemlerde dolar 3.3830 - 3.3840 bandında, dolar karşısında 1.06 düzeyine kadar gerileyen avro da 3.58 liranın üzerinde iÅŸlem görüyordu.

Dolardaki tırmanışın hızlanmasında ABD Merkez Bankası Janet Yellen'ın dün akÅŸam ABD Kongresi'nde yaptığı açıklamaları etkili oldu. Yellen konuÅŸmasında, faiz artırımlarını uzunca bir süre ertelemenin, aşırı risk alımını özendirebileceÄŸine dikkat çekerek, bu durumun da sonraki dönemde daha hızlı faiz artışlarına zorlayabileceÄŸi uyarısı yaptı ve ÅŸöyle dedi:

"Federal Açık Piyasa Komitesi'nde faiz artırımı olasılığının daha da güçlendiÄŸi düÅŸüncesi hakim. ABD ekonomisine iliÅŸkin gelecek verilerin Komite'nin hedefleri doÄŸrultusunda ilerlediÄŸini göstermeye devam ederse, göreceli yakın bir tarihte faizleri artırmak uygun olacak."

Yellen'in konuÅŸmasının hemen ardından gelen verilerde, "ABD ekonomisine iliÅŸkin gelecek verilerin Komite'nin hedefleri doÄŸrultusunda" olduÄŸu çıkınca dolar daha da güç kazandı. Buna göre, ABD ekonomisinde canlanmaya iÅŸaret olarak kabul edilen tüketici fiyatlarındaki aylık artış yüzde 0.4 ile beklentiler doÄŸrultusunda geldi.

ABD ekonomisinde olumlu bir diÄŸer veri de, iÅŸsizlik maaÅŸ baÅŸvurularına iliÅŸkin rakamlar oldu. Ekonomistler ve piyasa analistlerinin 257 bin beklentilerine karşın, iÅŸsizlik maaşı baÅŸvuruları 235 bin düzeyinde kaldı. (DHA)

 

 

dolar

 Copyright - 2016 www.armator.info | Tüm Haberlerin Buluştuğu Nokta

Google Takip Kodu