İstanbul Trafiğinde Yeni Dönem

İstanbul Trafiğinde Yeni Dönem

Ä°stanbul'daki ÅŸoförlere "Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi" ÅŸartı geliyor

 

Türkiye ÅŞoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TÅŞOF) Yönetim Kurulu Üyesi Halit Yılmaz, UKOME'nin Ä°stanbul'da ticari taşıt kullanan ÅŸoförlerle ilgili getirdiÄŸi yeni uygulamayla hizmet kalitesinin artacağını belirterek, "Her önüne gelen taksi, minibüs ve servis aracı kullanamayacak. Denetimler daha da artacak." dedi.

TÅŞOF'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), Ä°stanbul'da ticari taşıt kullanan ÅŸoförler için Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi alma ÅŸartı getirdi.

1 OCAK 2017'DE BAÅŞLAYACAK

Açıklamada görüÅŸlerine yer verilen TÅŞOF Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz, yeni uygulamanın 1 Ocak 2017'den itibaren baÅŸlayacağını bildirerek, "UKOME, Ä°stanbul'da ÅŸoförler için Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi ÅŸartı getirdi. Belgeyle hizmet kalitesinin yükseltilmesi amaçlanmıştır. Uygulama ticari taksi, ticari minibüs ve servis araçlarını kapsamaktadır. Belgenin kullanım süresi iki yıl olarak belirlenmiÅŸtir. Belgeye haiz ÅŸoförler iki yılda bir eÄŸitim tekrarı yapacaklar. Tekrar eÄŸitim sonrasında 5 kez üst üste baÅŸarısız olan adaylar bir yıl süreyle bu belgeye yönelik baÅŸvuru yapamayacaklar ve ticari araçları kullanamayacaklar. Her önüne gelen taksi, minibüs ve servis aracı kullanamayacak. Denetimler daha da artacak." deÄŸerlendirmesinde bulundu.

HATA YAPANA CEZA PUANI

Ticari taşıtlarda çalışacak ÅŸoförler için ÅŞoför Hizmet Kalite Puanı uygulamasına geçileceÄŸini de bildiren Yılmaz, "Her ÅŸoför için Toplu Taşıma Aracı Ticari Taşıt Kullanım Belgesini ilk alımlarında 100 hizmet kalite puanı olarak belirlendi. Karayolunda Ticari Amaçla Taşımacılık Yapan Taşımacı ve ÅŞoförlere Yönelik Kamu ve Trafik GüvenliÄŸi Yaptırım Cetveli ve Karayolunda Ticari Amaçla Taşımacılık Yapan Taşımacı ve ÅŞoförlere Yönelik Hizmet Kalite Kesintisi Yaptırım Cetvelinde yer alan ihlallere göre kalite puanı uygulanacak." ifadelerini kullandı.

UKOME temsilcisi de olan Halit Yılmaz, şunları kaydetti:

"Belge sahibi ÅŸoförler 100 hizmet kalite puanını doldurursa sahip oldukları belgeleri 6 ay süreyle askıya alınacak ve eÄŸitim tekrarı sonrasında kamu ve trafik güvenliÄŸi yaptırımına esas olan ihlaller hariç olmak kaydıyla yapılacak sınav ile yeniden belge alabilecekler. Mesleki yeterlilik kanununda yer alan Ulusal Meslek Standardına geçilmesi ve uygun taşıt sürücü sertifikasına sahibi olunması halinde sistem alt yapısı zaman saÄŸlanarak istenecektir."Copyright - 2016 www.armator.info | Tüm Haberlerin Buluştuğu Nokta

Google Takip Kodu