MHP: Cumhurbaşkanı zaten başkandır

MHP: Cumhurbaşkanı zaten başkandır

MHP: Cumhurbaşkanı zaten başkandır

MHP Grup BaÅŸkanvekili Erkan Akçay, "CumhurbaÅŸkanı demek zaten 'baÅŸkan' demektir. Dünyada da tektir" dedi.

MANÄ°SA / (DHA) - MHP Grup BaÅŸkanvekili Erkan Akçay, yeni anayasanın ülke için gerekli olduÄŸunu belirterek, "Ancak tartışmayı baÅŸkanlık kavramı üzerinden yapmak hatalıdır. 'CumhurbaÅŸkanı' demek zaten 'baÅŸkan' demektir. Dünyada da tektir. Yani sen, cumhursuz baÅŸkanlık mı istiyorsun? Biz, cumhursuz baÅŸkanlığa geçit vermeyiz. Bizde cumhurbaÅŸkanı unvanı yerli yerindedir" dedi.

Manisa'da, MHP ÅŞehzadeler Ä°lçe BaÅŸkanlığı'na yeni atanan ÅŞener Özten, ilçe yöneticileri ile birlikte tanıtım toplantısı yaptı. Ulupark'ta düzenlenen toplantıya MHP Grup BaÅŸkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, MHP Manisa Ä°l BaÅŸkanı Erkan Öztürk, MHP Yunusemre Ä°lçe BaÅŸkanı BuÄŸra Çelikkanat ve partililer katıldı. Toplantıda konuÅŸan MHP Grup BaÅŸkanvekili Erkan Akçay, yeni anayasa tartışmalarına deÄŸindi.

Türkiye'nin yönetim sorunu yaÅŸadığını savunan Akçay, ülkenin vahim bir durumda olduÄŸunu söyledi. 15 Temmuz darbe giriÅŸimine de dikkat çeken Akçay, ÅŸöyle konuÅŸtu:

"Türkiye hem içten hem de dıştan çembere alınmak istendi. Türkiye'nin bu kadar zor durumu içinde maalesef devlet yönetim krizi yaÅŸanmaktadır. Çözüm süreci belasıyla bu kriz kendini göstermiÅŸ ve terör örgütünün azgınlaÅŸmasına yol açmıştır. FETÖ'nün ortaya çıkış nedeninde Türkiye'nin çivisinin çıkmış olduÄŸu aÅŸikardır. Türkiye çok kötü yönetiliyor. Ä°çimizde terör eylemleri ve güneyimizde yaÅŸanan hadiseler Türkiye'nin güvenliÄŸini yakından ilgilendiriyor. Ä°ÅŸte bu yönetim kaosunun yaÅŸandığı ortamda MHP büyük çıkışını yaparak gerekli vaziyeti ve tutumu almıştır. Önümüzdeki günlerde Türkiye'nin yönetimini yerli yerine oturtacak, yetkiliyi ve sorumluları belirleyecek anayasa çalışmalarını da baÅŸlatacağız."

'MHP NE DÄ°YORSA O OLACAK'

CumhurbaÅŸkanının her türlü yetkiyi kullandığını ancak hiçbir sorumluluk taşımadığını ifade eden Akçay, "ÅŞu an her türlü yetkiyi kullanan, fiili oldu bittileri yapabilen bir cumhurbaÅŸkanı maalesef hiçbir sorumluluk taşımamaktadır. SorumluluÄŸu yoktur. Yapılacak yeni anayasanın nasıl yapılacağını özetleyeyim. Bütün milletimiz müsterih olsun. MHP ne diyorsa o olacaktır. BaÅŸbakanın da ifade ettiÄŸi gibi 'Devlet Bahçeli'nin lafının üzerine laf olmaz. Ne diyorsa odur.' MHP'nin ne dediÄŸi çok aÅŸikardır. Tek adam rejimine geçit yok, buna imkan vermeyeceÄŸiz. Tek adam rejimi ülkeyi, kurumları çürüten bir yönetim anlayışıdır. Yeni anayasada MHP'nin hassasiyet gösterdiÄŸi ilk dört madde ve temel ilkeler yer alacaktır. Yasama, yargı yürütme ve yetkiyi kullanan makam sahiplerinin hukuki ve siyasi sorumluluklarının kalın harflerle altının çizildiÄŸi bir anayasa olacaktır. Yetki varsa bunun siyasi ve hukuki sorumluluÄŸu da olacaktır. Türkiye'de ÅŸahsi ve keyfi yönetime son vermek ve kurallarla yönetilir hale getirmek zorundayız. BaÅŸka da bir çıkış noktamız kalmamıştır. MHP'nin yapmak istediÄŸi kurumları kuralları yerli yerine oturtmaktır. EÄŸer bunu yapamazsak önümüzdeki zaman diliminde 15 Temmuz'dan bin beter belalara hazır olmamız gerekir. Türkiye'de sorumluluk sahibi herkes aklını başına devÅŸirmeli" diye konuÅŸtu.

'CUMHURSUZ BAÅŞKANLIÄŞA HAYIR'

BaÅŸkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili de konuÅŸan Milletvekili Akçay, "Tartışmayı baÅŸkanlık kavramı üzerinden yapmak hatalıdır. 'CumhurbaÅŸkanı' demek zaten 'BaÅŸkan' demektir. Dünyada da tektir. Yani sen, cumhursuz baÅŸkanlık mı istiyorsun? Biz, cumhursuz baÅŸkanlığa geçit vermeyiz. Bizde cumhurbaÅŸkanı unvanı yerli yerindedir" dedi.

Anayasa çaÄŸrısından sonra CHP'nin sürekli MHP'ye yüklendiÄŸini savunan Akçay, "CHP'yi nezakete davet ediyoruz. CHP olarak bu fiili durumun devamından mı yanasınız? 'Bu oldu bitti, ben yaptım' olducu yönetim anlayışından memnun olmalısınız ki iktidarı bırakmış MHP'ye saldırıyorsun" diye konuÅŸtu.

Akçay'ın açıklamalarının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

 Copyright - 2016 www.armator.info | Tüm Haberlerin Buluştuğu Nokta

Google Takip Kodu